Flint River Ranch – Feed the Best for Less


Did you know it’s less expensive to feed your pets Flint River Ranch Pet Food?

Flint river ranch for less

No fillers, preservatives, or by-products means you feed less,
yet your dogs and cats receive superior nutrition!

Why Flint River Ranch Is Cheaper To Use Than Competing Pet Food Brands
Because Flint River Ranch premium pet food formulas are so nutrient-dense, your dog or cat will need to eat 20%-25% less than regular pet foods in order to maintain its ideal weight. Each Flint River serving delivers maximum nutrition without unhealthy fillers, chemical preservatives, or highly undesirable by-products, which means healthier Flint River Ranch super premium foods will cost you less to use than competing pet food brands.

In addition to being less expensive to use than competing pet foods that initially appear to cost less, the wholesome and holistically healthy ingredients and overall nutrition of Flint River foods can also mean fewer and less expensive veterinary bills, which in this age of high health costs can mean considerable savings.

Flint River Ranch also runs a streamlined operation focused on delivering the freshest, highest-quality food as quickly as possible to its customers. And unlike pet industry titans such as Eukanuba, Iams, and Hill’s Science Diet, Flint River Ranch doesn’t spend a fortune on marketing and advertising, allowing us to use more expensive but higher quality, human-grade organic ingredients without having to charge our customers more.

Here’s a table that illustrates the lower feeding cost provided by Flint River Ranch foods compared to the costs of using other leading premium pet foods.

Dog Food Brand

Cost/Lb *

Cups/Feeding *

Price per Cup

Cost per Day

Flint River Ranch $1.22 2.5 31¢ 77¢
Science Diet 97¢ 3.25 24¢ 79¢
Science Diet Nature’s Best $1.07 3.25 27¢ 87¢
Eukanuba 95¢ 3.3 24¢ 78¢
Eukanuba Natural $1.00 3.25 25¢ 81¢
Nature’s Recipe 94¢ 3.5 23¢ 82¢
Nutro Ultra Holistic Nutrition $1.06 3.25 26¢ 86¢
Newman’s Own Organic Pet Food $1.52 3 38¢ $1.14
Blue Buffalo Dog Food $1.33 2.75 33¢ 92¢
Pet Promise $1.36 3 34¢ $1.02

* Comparison of 40 lb. bag (or equivalent) prices, with approximately 4 cups per pound. Suggested number of cups per day for active 45-55 lb. dog (Note that food prices may vary from location to location – pricing last updated 09/01/05.)


Bookmark and Share
Posted: 06/17/2010 at 09:49 AM
[ ]   [ ]   [ ]   [ ]  

Posted: 06/17/2010 at 09:49 AM
[ ]   [ ]   [ ]   [ ]  

Fair Use Notice: This site contains copyrighted material the use of which has not always been
specifically authorized by the copyright owner. We are making such material
available for commentary and criticism in an efforts to advance understanding of holistic health, environmental, political, human rights, animal rights, economic, democracy, scientific, and social justice issues, etc.
We believe this constitutes a ‘fair use’ of any such copyrighted material as
provided for in section 107 of the US Copyright Law. In accordance with Title
17 U.S.C. Section 107, the material on this site is distributed without profit to
those who have expressed a prior interest in receiving the included
information for research and educational purposes. If you wish to use
copyrighted material from this site for purposes of your own that go beyond
‘fair use’, you must obtain permission from the copyright owner.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Life’s Abundance

Nature’s Sunshine

Holistic Health Journal

Reciprocal Links

Top